95 rocznica Powstania Wielkopolskiego

Dnia 14 grudnia 2013 r. współorganizowaliśmy bieg memoriałowy na trasie  Miezków - Jarocin z okazji 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Cel i hasło biegu brzmiało: "Łączmy się", ponieważ "Tylko zjednoczenie wszystkich części narodu osiadłych na ziemiach polskich w jedną całość, wyposażoną w pełnię praw państwowych, stanowić może rękojmię trwałego przymierza narodów". Wspólnie biegaliśmy dla uczczenia rocznicy Powstania Wielkopolskiego po to, aby przy odrzuceniu sportowej rywalizacji, osiągnąć pośrednio płaszczyznę łączenia się ludzi wokół pamięci o patriotycznym wydarzeniu, tak istotnym dla losów Polski i Jarocińskiej Ziemi. Zobacz regulamin biegu.

Nad naszym bezpieczeństwem na całej trasie czuwała jarocińska Policja. W biegu wzięło udział 58 osób w wieku od 11 do 60 lat a w tym biegacze z Żerkowa, Jarocina, Jaraczewa, Goliny, Nowego Miasta oraz oczywiście z Chrzana. W tym zorganizowane grupy z gmin powiatu jarocińskiego oraz indywidualne osoby. Spore zainteresowanie wzbudziły panie z kijkami Nordic Walking z naszej miejscowości: p. Genowefa Andrzejczak, p. Maria Grzelak oraz p. Małgorzata Raś. Zadziwiły tempem, z jakim pokonały całą trasę, ponieważ na rynku w Jarocinie zjawiły się w krótkim czasie po grupie biegowej. Z Gminy Jaraczewo zaszczyciła nas grupa licząca 12 osób pod opieką Jacka Krawczyka, reprezentując Szkolny Związek Sportowy. Swoją reprezentację wystawił również Zespół Szkół nr 3 z Jarocina pod opieką Wojciecha Talagi i Huberta Grzesiaka z grupą liczącą 11 osób. Bieg rozpoczął się złożeniem znicza przy pomniku generała Taczaka przy asyście Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa.

Sygnał do startu wydał pan Józef Baumann - sołtys Mieszkowa. Wspólnie, z uśmiechem na ustach przebiegliśmy trasę, niosąc na czele sztandary z Powstania Wielkopolskiego. Miłym akcentem podczas całego biegu, były towarzyszące nam klaksony przejeżdżających samochodów i gesty kierowców "Zwyciężymy". Bardzo miła niespodzianka czekała na nas w Cielczy. Strażacy OSP z panem sołtysem częstowali biegnących gorącą herbatką oraz pysznymi cukierkami. Po dotarciu na rynek, złożyliśmy zapalony znicz aby uczcić śmierć poległych w czasie Powstania Wielkopolskiego. Przy jarocińskim ratuszu na wszystkich uczestników czekała już pyszna wojskowa grochówka oraz gorąca herbata. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z rąk pana Waldemara Kwiecińskiego, prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie. Udział w biegu memoriałowym był integracją różnych grup wiekowych i środowiska oraz zbiorowym aktywnym odpoczynkiem a także rekreacją połączoną z tak szczytnym celem, jak pamięć o walczących powstańcach. Tutaj zobaczysz fotki.